18.ІІ.1942 г., гр. Поморие – 2012г., гр. Бургас
Средно образование – гр. Поморие.
Полувисше – гр. Пловдив, Полувисш учителски институт. Тогава се ражда и нейната голяма любов към града под тепетата.
Висше (1967-1969) – гр. София, Висш институт по изобразителни изкуства, специалност „Керамика”.
Специализация (1973-1974) – гр. Вроцлав, Полша, Академия по изящни изкуства, специалност „Керамика и стъкло”. След дипломирането живее и работи в любимия си град Пловдив.
Член на групата на Пловдивските художници от 1974 г. – твори и създава произведения в областта на декоративно-монументалните и приложни изкуства.
Работи в архитектски колективи като художник-проектант (1976-1990). Реализирани проекти в Пловдив и страната:
- Преградни и декоративни решетки на северната и южната фасада на Централната поща в Пловдив;
- Декоративна, орнаментална подова мозайка в заведението „Пълдин” в Стария град;
- Външна преградна стена, витраж във фоайето на първия етаж на Дома на техниката в Пловдив.
- Участва в самостоятелни и общи изложби по приложни и изящни изкуства в България и чужбина, където се изявява в областта на керамиката, графиката и стъклото.
Преподавател по бутафория (1991-1997) – Национална гимназия за сценични и екранни изкуства, гр. Пловдив.
Участва активно в „Сдружението за възраждане на Пловдив”. В колектив подготвя изложбата „Хилядолетие в шепа”, представена през 1999 г. в Института за паметниците на културата. Обогатена с нови елементи изложбата е показана и в залата на Археологическия музей в Пловдив по случай 120 години от създаването му.
В центъра по Детско творчество в Стария град, с огромна любов предава знанията си и на децата, където води курс по малка пластика и керамика.
Мария Радева е получила много признание от хората и колегите си:
* През 1981 г. е наградена с медал „1300 години от създаването на Българската държава”, за творческата си дейност в областта на монументалните изкуства.
* През 2004 г. УС на Клуба по изучаване и опазване на природата и човешките достижения „Сириус” й присъжда грамота за цялостна активна културно-историческа, изследователска и консервационно-реставраторска дейност, свързана с изучаване и опазване на материалните следи от Тракийската култура и цивилизации, както и за решаващ личен принос при изследването на Ситовския надпис.
Материалът е изготвен от сестрата на Мария Радева – инж. Наташа Славова, която чрез нея остава винаги свързана с този древен и вечно млад, красив и неповторим град под тепетата.